.

Exosomy: Revoluce v omlazení pokožky

Exosomy se v kosmetickém světě skloňují zejména pro svůj obrovský potenciál udržet si přirozenou cestou mladistvou pleť. Populární se staly obzvláště v posledních letech, kdy se o nich mnohem více mluví a mnohem častěji se stávají důležitou složkou pleťové kosmetiky. Pokračujte ve čtení a zjistěte, co to exosomy jsou a jaké jsou jejich účinky.

 

Co jsou to exosomy

Exosomy jsou váčky miniaturních velikostí, které jsou do vnějšího prostředí našeho těla uvolňovány různými buňkami. Exosomy jsou tělu zcela vlastní a obsahují různou kombinaci lipidů, proteinů, nukleových kyselin a dalších metabolitů z původní buňky. Právě původ exosomů určuje jejich konečné složení jako i velikost a účinky.

 

Exosomy sehrávají důležitou roli v mezibuněčné komunikaci a signalizaci. Představit si je můžete jako malé poslíčky zpráv, kteří pomáhají omladit starší buňky. Exosomy dokážou v podstatě jakoukoliv buňku „naprogramovat“ k určitému chování (např. vyšší produkci kolagenu, rychlejší regeneraci apod.), a tím přispívají ke zlepšení celkového stavu pokožky na buněčné úrovni

 

Účinky exosomů

Jak už jsme nastínily výše, exosomy mají skvělé komunikační dovednosti. Se sousedními i vzdálenými buňkami sdílí důležité informace a regulují jejich funkce a chování. Kromě toho na sebe dokážou vázat účinné látky a transportovat je na místa, kde je to zrovna potřeba

 

Exosomy pomáhají řešit široké spektrum problémů a to zcela inovativním způsobem. Jejich účinky byly podrobně studovány a jsou klinicky prokázané. Pojďme se podívat na to, s čím konkrétně nám mohou pomoci.

 

Exosomy přispívají k udržení mladistvého vzhledu pokožky

Buněčná komunikace zprostředkovaná exosomy obnovuje fibroblasty (= základní buňky schopné vytvářet všechny typy mezibuněčné hmoty) a remodeluje extracelulární matrix (= mezibuněčná hmota umožňující např. uchycení buněk či mezibuněčnou komunikaci) v kůži.

 

Exosomy urychlují regeneraci kůže a hojení ran

Exosomy zvyšují biologickou aktivitu buněk, a tím přispívají k rychlejší opravě poškozených tkání. Svými hojivými účinky podporují také zmírnění jizev po akné.

 

Exosomy přispívají k posílení ochranné bariéry kůže 

Exosomy obsahují antioxidanty, které pomáhají chránit kůži před oxidačním poškozením. Svým působením posilují kožní bariéru, která nás chrání především před teplem, chladem, ztrátou vody a UV zářením.

 

Tip: Přečtěte si náš článek o funkcích kůže. Dozvíte se v něm i to, které z funkcí můžeme samy podpořit.

 

Exosomy přispívají k vyšší produkci kolagenu

Kolagen tvoří základní stavební hmotu pojivových tkání. Naše tělo s přibývajícím věkem produkuje kolagen nižší kvality a v menším množství, což vede k oslabení chrupavky a uvolnění kůže. Právě exosomy pomáhají stagnujícím buňkám oživit produkci kolagenu, který pokožce propůjčuje pevnost, objem a pružnost.

 

Exosomy zabraňují předčasnému stárnutí kůže

Některé ze složek exosomů (např. proteiny, cytokiny, nukleové kyseliny a další bioaktivní sloučeniny) přispívají k ochraně pokožky před environmentálním stresem.

 

Nejenže environmentální stres ničí kožní buňky, ale také může být příčinou nekontrolované produkce melaninu, a tedy vzniku pigmentových skvrn. 

 

Exosomy podporují sjednocení barevného tónu pleti 

Exosomy regulují expresi genů (= komplexní proces, kterým je v genu uložená informace převedena v reálně existující buněčnou strukturu nebo funkci) zapojených do pigmentace a poskytují buňkám účinný způsob přenosu enzymů produkujících melanin do jiných buněk, což jim umožňuje syntetizovat a produkovat melanin

 

Studie dále ukázaly, že exosomy mohou stimulovat aktivitu tyrosinázy (= enzym patřící do rodiny enzymů zapojených do biosyntézy melaninu), což vede ke zvýšení produkce melaninu. 

 

Tip: Zjistěte, jak předcházet vzniku pigmentových skvrn a zatočit s těmi existujícími

 

Exosomy napomáhají k udržení optimálně hydratované pokožky

Proteiny a lipidy obsažené v exosomech mohou pomoci vyplnit a hydratovat pokožku, což může vést ke zlepšení její celkové textury

 

Další klinické využití exosomů, které je dále předmětem zkoumání

Dle nejnovějších vědeckých poznatků by exosomy mohly pomáhat v oblasti dermatologie. Konkrétně pacientům se zánětlivým kožním onemocněním (psoriáza, atopická dermatitida apod.) nebo autoimunitním kožním onemocněním (vitiligo, lupus apod.).

 

Dále se hovoří o možné schopnosti exosomů podpořit růst a regeneraci vlasů skrze působení na vlasové folikuly. 

 

O exosomech se čím dál tím více mluví také v oblasti medicíny, protože tak jako dokážou transportovat účinné látky, dokážou přenášet i léčiva

 

EXOHYAL face cream – novinka, která se pro vás stane nepostradatelnou

Představujeme vám čerstvou novinku od Natinuel – pleťový krém EXOHYAL s antioxidačním, revitalizačním a biostimulačním anti-aging účinkem

 

My jsme si EXOHYAL okamžitě zamilovaly pro jeho perfektní složení a nadšené jsou i klientky, které ho už stihly otestovat na vlastní kůži. Myslíme, že za vše hovoří zpětná vazba od jedné z nich: „Ten krém je úžasnej, natírala bych se s ním tak 5× denně. Měly byste to prodávat po litrech.

 

EXOHYAL face cream

 

Ke klíčovým složkám EXOHYALu patří kyselina karnosová s antioxidačním účinkem a kyselina hyaluronová s různými molekulárními hmotnostmi, které poskytují hydrataci epidermis na více úrovních. Dále pak Palmitoyl Tripeptide-38, což je signální peptid, který dokáže stimulovat zvýšenou syntézu šesti hlavních stavebních prvků kůže. Už tak silnou sestavu doplňují právě exosomy

 

Krém je k zakoupení jako vždy u nás v salonu. Řekněte si o něj při své příští návštěvě nebo si ho nechte objednat na naši recepci. 

Související příspěvky