.

Vše, co jste chtěli vědět o zázraku jménem kolagen

Jen těžko mohu mluvit o krásné, zdravé a mladistvé pleti bez toho, aniž bych zmínila kolagen, který pro vás může být na této cestě skvělým spojencem. Proč je pro vás důležitý právě tento protein a jakou roli sehrává v oblasti kosmetických procedur a produktů? To a mnohem více se dozvíte v dnešním článku, který je plný tipů, jak produkci této zázračné látky pořádně nakopnout.

 

Co je to kolagen?

Kolagen je hlavní strukturní protein v pojivových tkáních tvořící 25–35 % celkové bílkovinné hmoty v lidském těle. Je široce distribuován v tělesných orgánech, takže ho najdete v kostech, šlachách, chrupavkách, vazech, kůži, krevních cévách, vlasech, nehtech a zubech.

 

Abych vás ale ušetřila lekce biologie, připravila jsem si pro vás pár zajímavostí týkající se kolagenu:

 • Bylo pojmenováno na 28 druhů kolagenu. Pro člověka je nejdůležitější typ I,II a III, přičemž každý z nich má v těle jinou roli. 
 • Typ I představuje 90 % celkového kolagenu a je tvořen zhuštěnými vlákny.
 • Kolagen tvoří zhruba 70 % kůže a 10 % celkové tělesné hmotnosti.
 • Slovo kolagen je odvozeno z řečtiny a vzniklo spojením slov „lepidlo“ a „vyrábět“. 

 

Proč je kolagen důležitý pro zdraví člověka?

Po přečtení předchozího odstavce byste mohli nabýt dojmu, že produkci kolagenu nemusíte věnovat pozornost, jelikož se jedná o automatický proces ve vašem těle. To je sice pravda, ale jen do určité míry.

 

S přibývajícím věkem vaše tělo produkuje kolagen nižší kvality a v menším množství, které již není pro tělo adekvátní. V praxi to znamená, že po překročení věku 30 let se produkce sníží zhruba o 50 %. Podle statistik Healthline můžete po dosažení věku 40 let ztratit každoročně až 1 % kolagenu. To způsobuje oslabení chrupavky a uvolnění kůže. 

 

Kolagen je možné vnímat jako prostředek prevence i způsob řešení konkrétních problémů. Samozřejmě platí, že čím dříve svému tělu poskytnete dostatek této důležité složky, tím více zásob si vytvoří.

 

Jakou roli hraje kolagen v kůži?

Kůže se skládá ze tří vrstev – epidermis (pokožka), dermis (škára) a subcutis (podkoží). Právě v dermis se nachází hustá síť kolagenních vláken, která dávají kůži její základní strukturu. Propůjčuje jí pevnost, objem, elasticitu a pružnost

 

Kolagen pomáhá vytvářet vláknitou síť buněk. Tato síť obsahuje i buňky zvané fibroblasty, na kterých mohou růst buňky nové, čímž dochází k regeneraci a osvěžení stavu pleti, vlasů a nehtů.

 

 

Zařaďte kolagen do své pečující rutiny

Chcete pro svou pleť to nejlepší? Rezervujte si termín pro kolagenové ošetření Cell collagen activ, které je přímo zaměřené na uchování mládí buněk

 

Ošetření je vhodné především pro ženy ve věku 38-45 let, kdy dochází z mnoha důvodů k ochabnutí podkoží a produkce cenných látek, které ovlivňují elasticitu, hutnost a pružnost kůže. 

 

Benefity kosmetického ošetření Cell collagen activ:

 • vyhlazení jemných linek a vrásek,
 • okamžitý regenerační, revitalizující, hydratační a vyživující účinek,
 • sjednocení barevného tónu pleti,
 • ozdravení pleti,
 • biologické omlazení pleti.

 

Hledáte účinný produkt pro domácí užití? Dopřejte své pokožce pravidelnou extra péči v podobě přikládací masky Real Collagen Mask ze 76% francouzského kolagenu. Kombinace kolagenu, peptidů a přírodních výtažků tvoří dokonalý koktejl pro každý typ pleti. Další informace o složení a ceně se dozvíte přímo v mém salonu, kde je možné masku odkoupit. 

 

Pozor! Real Collagen Mask je nyní součástí vánočních balíčků. Neváhejte si ulovit ten svůj za zvýhodněnou cenu. 

 

Možná vás překvapí, s čím vším vám může kolagen pomoci

Jeho benefity totiž sahají daleko za hranice kosmetického světa. 

 

Kromě toho, že kolagen zlepšuje hydrataci a pružnost pokožky, bylo dokázáno, že:

 • zabraňuje úbytku kostní hmoty,
 • zlepšuje zdraví srdce a cév,
 • snižuje lámavost nehtů,
 • urychluje růst vlasů,
 • reguluje množství glukózy v krvi. 

 

I díky těmto benefitům se lidé po celém světě snaží zahrnout doplňky stravy, suplementy a kosmetické produkty s obsahem kolagenu do své každodenní rutiny, a tak není divu, že jen v roce 2019 dosáhla celosvětová poptávka na trhu s kolagenem neuvěřitelných 920 tun

 

Produkci kolagenu můžete přirozeně podpořit i konzumací potravin s obsahem některých živin jako například vitamínu C. Zaměřit byste se měli především na petržel, zelí, papriku, vaječné bílky, pšeničné klíčky, mléčné výrobky, sezamová semínka, kakao, kešu oříšky, čočku, maso, ryby nebo třeba tofu.

 

Na závěr se hodí připomenout, že existují i faktory, které množství kolagenu v těle ovlivňují negativně. Mezi takové patří rafinované cukry, UV záření a kouření.

 

Nedostatek kolagenu není jedinou příčinou vašich kožních problémů. Chcete zjistit, jak na tom vaše pleť opravdu je? Neváhejte se na mě obrátit a využít konzultaci zdarma, v rámci které vám ráda navrhnu řešení na míru.

Související příspěvky