.

Retinol na pleť: Jak a kdy ho správně používat?

Žena nanáší na pleť krém s retinolem

O retinolu už jste určitě slyšely a možná jste o něm vedly nejednu vášnivou debatu se svou kamarádkou. Víte ale jistě, že ho používáte správně, a že je pro vaši pleť skutečně vhodný? Pojďme se o tom společně přesvědčit. 

 

Co je to retinol

Retinol, coby nejsilnější forma vitaminu A, je aktivní látka, která působí proti předčasnému stárnutí pleti a zároveň má silný omlazující účinek. Funguje tak, že urychluje výměnu kožních buněk a jako antioxidant dokáže neutralizovat volné radikály. 

 

Retinol patří do skupiny tzv. retinoidů. Všechno to jsou deriváty vitaminu A, které se nijak zvlášť neliší svými účinky, ale liší se svou účinností.

 

Retinoidy

Retinol – v naší pokožce se nejprve musí přeměnit na retinal a poté na kyselinu retinovou. Díky této postupné přeměně se snižuje riziko podráždění pleti. 

 

Retinal – vzhledem k tomu, že od přeměny na kyselinu retinovou ho dělí pouhý jeden stupeň, je silnější než retinol, ale také to znamená, že rizika podráždění jsou v případě jeho používání vyšší.

 

Kyselina retinová – čistá aktivní látka, která se přirozeně vyskytuje v naší pleti. Jedná se o nejsilnější formu retinoidu, která je k dostání pouze na lékařský předpis.  

 

Účinky retinolu

  • Přispívá k redukci jemných linek a vrásek;
  • podporuje produkci kolagenu v pokožce;
  • pomáhá zpevnit a rozjasnit pleť;
  • napomáhá ke sjednocení tónu pleti;
  • neutralizuje volné radikály;
  • podílí se na zvýšení obsahu vody v pleti;
  • napomáhá ke stažení rozšířených pórů;
  • přispívá k urychlení léčby akné.

 

Je retinol vhodný právě pro vás?

To zjistíte jednoduše! Přijďte k nám na kosmetické ošetření, v rámci kterého provedeme odbornou diagnostiku vaší pleti. Přestože retinol zažívá obrovský boom (a my chápeme proč), pokud ho nebudete používat správně, můžete si uškodit. Při tom je nutné zajistit, že je vaše pleť na jeho nasazení připravená.

 

Zároveň je důležité, abyste nám před začátkem kosmetického ošetření řekly, jaké aktivní látky v rámci své péče o pleť používáte. Existují totiž ingredience, které není vhodné používat souběžně s retinolem. K takovým patří například alfa-hydroxykyseliny (ovocné kyseliny) a beta-hydroxykyseliny, které mají podobně jako retinol exfoliační účinky, a tedy byste svou pleť mohly podráždit. Dále ho nedoporučujeme vrstvit s dalšími retinoidy a vitaminem C. 

 

Jak by to tedy mělo správně vypadat?

 

žena na kosmetickém ošetření pleti

 

Retinizace: Proces zvykání si pleti na retinol

Retinizací označujeme dobu, po kterou si pleť zvyká na zařazení nové aktivní látky, tedy retinolu, do denní péče. Jak své pleti celý proces co nejvíce usnadnit?

 

Před prvním použitím proveďte jednoduchý test snášenlivosti. Naneste malé množství produktu na předloktí (pokožka je zde podobně jemná jako na obličeji) a vyčkejte 24 hodin. Pokud vás po uplynutí stanovené doby dané místo nijak nepálí ani nesvědí, můžete začít s aplikací retinolu na pleť. 

 

První týden použijte retinol pouze jednou a četnost aplikace s každým dalším týdnem zvyšujte. Může trvat zhruba jeden měsíc, než si vaše pleť na retinol zcela zvykne, a proto v druhém až čtvrtém týdnu nepoužívejte kosmetiku s retinolem každý den, ale vždy nějaký vynechejte, abyste ji zbytečně nepodráždily. 

 

Je zcela běžné, pokud v tomto procesu ucítíte JEMNÉ mravenčení nebo pálení. Je to důkaz toho, že retinol aktivuje procesy ve vaší pleti. Samozřejmě tento stav při pravidelném a dlouhodobém používání postupně ustupuje. Pokud by přetrvával neváhejte nás kontaktovat, abychom upravily způsob používání na míru vaší pleti. 

 

Jak zařadit retinol do své pečující rutiny?

Výše jsme si řekly, že retinol je nutné zařazovat postupně. Neméně důležité je, abyste ho používali pouze v rámci své večerní péče o pleť. Vzhledem k tomu, že molekuly retinolu nejsou fotostabilní, při kontaktu s UV zářením podléhají rozpadu, a tedy se snižuje jejich účinnost. 

 

Dalším problémem je zvýšená citlivost pleti po aplikaci retinolu, a proto byste ji po vystavení slunečnímu záření mohly lehce podráždit, přispět ke vzniku pigmentových skvrn nebo vyvolat alergickou reakci. Proto vždy následující den ráno použijte na závěr své pečující rutiny opalovací krém s ochranným faktorem 50. Ten ale doufáme, používáte v každém případě. 🙂

 

Retinol může vaši pleť vysušovat, a proto ho vždy používejte současně s kosmetikou, která hydratuje a podporuje udržení optimální vlhkosti v pleti. K takovým složkám patří kyselina hyaluronová, glycerin, kolagen, ceramidy nebo třeba peptidy, které podporují vlastní produkci kolagenu a kyseliny hyaluronové v pokožce

 

Po jakém produktu s retinolem sáhnout?

My vám doporučujeme noční krém s trojím účinkem Revinol od Natinuel, který optimalizuje obnovu epidermis, zvyšuje buněčnou energii a podporuje regeneraci dermis

 

Krém Revinol – noční krém s trojím účinkem

 

Revinol si můžete pořídit přímo u nás v salonu. Nicméně před jeho zařazením do rutiny vám doporučujeme přijít k nám na kosmetické ošetření. Jedině po diagnostice pleti a současné podobě vaší domácí péče si můžeme být jisté, že jeho zařazení vám bude skutečně ku prospěchu

 

Zároveň se při této příležitosti můžeme pobavit o vašich individuálních cílech a celou kúru, společně s výběrem kosmetiky na doma, zaměřit právě na řešení konkrétní problematiky vaší pleti a naplnění specifických cílů.

 

Prosíme berte na vědomí, že i za předpokladu, kdy vám používání retinolu doporučíme, existují situace, kdy jeho aplikace není vhodná. Jedná se například o chvíle po depilaci horního či spodního rtu. Dále není vhodný pro ty z vás, které jsou těhotné, nebo těhotenství plánují. Vždy se s námi poraďte, pokud u vás dojde ke změně situace, při které jsme vám retinol doporučily, nebo zkrátka kdykoliv, kdy si nejste jisté, jestli je pro vás použití vhodné

Související příspěvky