.

Hormonální nerovnováha: Jak ji poznat, a jak ji vyléčit?

Už v našem dřívějším článku o menstruačním cyklu jsme psaly o tom, jak hormony ovlivňují náš každodenní život. Dnes se proto zaměříme na činnost jednotlivých hormonů a poradíme vám, jak harmonizovat jejich poměr a hladinu.

 

Obvyklé příznaky hormonální nerovnováhy

  • Nepravidelná menstruace;
  • zvýšená chuť k jídlu;
  • častá únava;
  • nespavost;
  • akné a další kožní problémy;
  • nadměrné vypadávání vlasů;
  • bolesti prsou;
  • bolesti svalů nebo kloubů;
  • nadýmání;
  • nadměrné zadržování vody;
  • noční pocení;
  • snížené libido;
  • náladovost a podrážděnost;
  • úzkosti a deprese.

 

Pomocí výše zmíněných příznaků vám dává tělo znamení, že je s ním něco v nepořádku. Proto tyto signály neignorujte a problematiku aktivně řešte. Jedině tak se opět můžete cítit samy sebou ve vlastním těle. 

 

Trápí vás hormonální akné? Podívejte se, jak se u nás v salonu staráme o pleť s akné a přijďte k nám na kosmetické ošetření pleti šité na míru

 

Funkce hormonů v ženském těle

Hormony jsou chemikálie, které korigují pochody v celém našem těle. Přestože jsou do něj uvolňovány jen v malém množství prostřednictvím endokrinních žláz, jsou schopny měnit výrazným způsobem tělesné procesy. Hormonální rovnováha je proto základním předpokladem pro naše zdraví a celkovou spokojenost

 

Hormony mohou díky svému chemickému složení regulovat jednotlivé procesy v těle (např. menstruační cyklus, metabolismus, imunitní systém, růst, náladu, libido, pocit hladu, reakce na stres, stavbu kostí apod.), ale také se mohou ovlivňovat navzájem. To znamená, že jeden hormon může snižovat tvorbu druhého a naopak. O jakých hormonech konkrétně je řeč?

 

Estrogen

Estrogen můžeme bez nadsázky označit za hormon ženství. Estrogeny (estradiol, estron, estriol) zajišťují normální funkce ženských pohlavních orgánů a díky jejich přítomnosti v těle mají ženy typické oblé tvary.

 

Přestože je estrogen nepostradatelný pro správné fungování ženského těla, není žádoucí aby dominoval – při estrogenové dominance je hladina estrogenu vyšší nebo je v těle nízký obsah progesteronu ve vztahu k estrogenu. Takový nesoulad se může projevit zvýšenou únavou, nepravidelnou menstruací, nadváhou apod. 

 

S estrogenovou dominancí vám pomůže úprava životního stylu a udržení zdravého střevního mikrobiomu. V jídelníčku omezte příjem sóji a cizrny. Obsahují totiž fytoestrogeny, které dokážou simulovat činnost estrogenů. Místo toho se zaměřte na zdravé přílohy (quinou, jáhly apod.) a do svého jídelníčku zařaďte také brukvovitou zeleninu, maso z volného chovu a ryby. 

 

Pozornost dále věnujte své kosmetické rutině. Množství a poměr hormonů v těle totiž ovlivňuje také kosmetika, kterou denně nanášíte na svou pokožku. Pokud potřebujete poradit se sestavením každodenní kosmetické rutiny, nezapomeňte, že tu jsme pro vás

 

 

Progesteron

Progesteron produkují žlutá tělíska ve vaječnících a jedná se o uklidňující hormon vůči estrogenu. V těle sehrává klíčovou roli při ovulaci a během těhotenství. Připravuje totiž dělohu na implantaci vajíčka, zastavuje menstruační cyklus, podílí se na udržení těhotenství a zahajuje přípravu mléčných žláz na kojení.

 

Nízká hladina progesteronu nebo vysoká hladina estrogenu ve vztahu k progesteronu může neblaze ovlivnit vaše zdraví, náladu i plodnost

 

Různými studiemi bylo prokázano, že nízké hladiny progesteronu způsobují ztenčení a zvýšené vrásnění kůže. Tyto změny urychlují stárnutí kůže, protože pokožka ztrácí svou přirozenou pevnost, pružnost a sílu.  

 

Abyste udržely hladinu progesteronu v dobrých hodnotách:

  • vyhýbejte se toxinům;
  • dostatečně odpočívejte;
  • pravidelně se hýbejte;
  • vyváženě se stravujte;
  • omezte stres.

 

Testosteron

Testosteron je sice mužský hormon, ale v malé míře je nepostradatelný i pro ženské tělo. Nejenže se podílí na udržení sexuální touhy a energie, ale také reguluje průběh menstruačního cyklu a ovulace.

 

Zatímco nízká hladina testosteronu vede ke snížení ženského libida, jeho vysoká hladina v těle může být příčinou vzniku akné, lupů a nadměrného ochlupení.

 

Snížit hladinu testosteronu můžete s pomocí bylinných čajů (například mátových), ale i pravidelným užíváním doplňků stravy s obsahem macy peruánské, ženšenu, lékořice nebo třeba zinku

 

Rovněž vám pomůže, pokud do svého jídelníčku přidáte potraviny, které podporují produkci ženských hormonů. Do této skupiny patří pšenice, lněná semínka, sojové výrobky, cizrna a další.

 

 

Kortizol

Kortizol je známý jako stresový hormon, který je vylučovaný z nadledvin jako reakce na fyzický nebo psychický stres. V malé míře je pro nás užitečný, protože nám pomáhá připravit tělo na zvládnutí stresové situace. 

 

Zvýšené množství stresu může vyvolat nadprodukci kortizolu, čímž dochází k potlačení imunitních funkcí. Vysoká hladina kortizolu v těle je rovněž příčinou nadváhy a hormonálních poruch.

 

Abyste udržely hladinu kortizolu v rovnováze, dodržujte zásady zdravého spánku, zařaďte dechová cvičení, pravidelně se hýbejte a dopřejte si čas jen pro sebe. Dále vám pomůže, když omezíte příjem cukrů a do svého jídelníčku zařadíte doplňky stravy s obsahem ashwagandhy, vitaminu C a hořčíku.

 

Melatonin

Melatonin je hormon produkovaný šišinkami a mluví se o něm především v souvislosti s cirkadiálním rytmem a spánkem. Má silné antioxidační účinky, a tedy pohlcuje volné radikály. Kromě jiného ovlivňuje i pohlavní orgány a sexuální život obecně. Je pro nás důležitý i z důvodu, že napomáhá vyrovnat hladiny kortizolu

 

Pokud chcete udržet melatonin v rovnováze, nastavte si pravidelnou večerku a spěte alespoň 6–8 hodin denně. Nejvíce melatoninu se vyplavuje v čase mezi 22:00–02:00, proto neponocujte, abyste z tohoto času vytěžily maximum. 

 

Máte problémy s usínáním? Na boj s nespavostí je skvělý špenát, kiwi, mandle nebo hummus. Dále vám pomůže, když omezíte příjem kofeinu přes den a modré světlo před spaním.

 

 

Doufáme, že vám dnešní článek pomohl poznat své tělo zase o trochu lépe a porozumět způsobu, jakým s vámi komunikuje. ❤ 

 

V případě, že se chcete o výše zmíněných hormonech dozvědět více informací, doporučujeme vám navštívit vašeho gynekologického lékaře, který pro vás na základě odběru vypracuje tzv. hormonální profil. Díky tomu budete znát poměr mezi jednotlivými hormony jako i jejich přesné hodnoty, a tak pro vás bude zase o něco snazší dostat je zpět do rovnováhy.

Související příspěvky