.

Jak (ne)rovnováha střevního mikrobiomu ovlivňuje kvalitu a vzhled pleti?

Jak (ne)rovnováha střevního mikrobiomu ovlivňuje kvalitu a vzhled pleti?

Pokud jste do dnešního dne spoléhaly na péči, jakou své pleti dopřáváte zvenčí, tak mám pro vás jednu špatnou zprávu – nestačí to. Stejně důležitá je i úroveň péče, jakou dáváte svému tělu a pleti zevnitř. Konkrétně v dnešním článku se zaměříme na to, jak může (ne)rovnováha střevního mikrobiomu ovlivnit kvalitu, a tím i vzhled, pleti

 

Střevní mikrobiom jako mozek našeho zdraví

O tom, že láska prochází žaludkem jste už určitě slyšely, ale vsadím se, že tvrzení zdraví prochází střevama slyšíte poprvé. A není divu – právě jsem si ho totiž vymyslela, ale rozhodně nijak nepřeháním. Nejenže jsou střeva největším vnitřním lidským orgánem, ale ještě je v nich uloženo 80 % imunity.

 

A co, že to ten mikrobiom vlastně je? Tímto pojmem označujeme soubor veškerých mikroorganismů osidlujících konkrétní prostředí. Neexistuje ovšem jen jeden typ mikrobiomu. V lidském těle najdeme hned několik druhů – například mikrobiom kožní a střevní. Jednotlivé mikrobiomy se pak liší hustotou osídlení mikroorganismů, ale také svým složením. Z hlediska unikátnosti se dá lidský mikrobiom přirovnat k otisku prstu.

 

To, že je váš střevní mikrobiom nevyvážený, bezpečně poznáte

Tělo vám to dá vědět hned několika různými způsoby. K projevům nerovnováhy střevního mikrobiomu patří:

  • nevysvětlitelný pokles energie; 
  • náladovost;
  • chuť na cukr;
  • špatná absorpce živin; 
  • problémy se spánkem;
  • náchylnost ke vzniku kožních vyrážek a alergií; 
  • bolesti žaludku; 
  • problémy s trávením (průjem, zácpa, pálení žáhy, nadýmání);
  • celkové snížení imunitních funkcí;
  • nevysvětlitelné změny na váze.

 

Pokud tedy nebude šťastný váš střevní mikrobiom, s největší pravděpodobností nebudete šťastné ani vy. Vaším příštím úkolem je proto udržet své zdraví v rovnováze, nebo se do ní urychleně dostat.

 

Odpovědi hledejte na své kůži

Krása, kterou vyzařujete navenek, je odrazem vašeho vnitřního světa. Veškeré kožní problémy a nezdravý vzhled pokožky obecně jsou ukazatelem toho, že vaše střeva nejsou v dobré kondici

 

Jak (ne)rovnováha střevního mikrobiomu ovlivňuje kvalitu a vzhled pleti?

 

Šťastný střevní mikrobiom = šťastná pokožka

Jestli máte něco pevně ve svých rukou, pak je to vaše zdraví. Konkrétně rovnováha střevního mikrobiomu spočívá v udržení zdravého životního stylu, kam patří strava, spánek, pohyb a duševní pohoda. 

 

Abyste dostaly svůj střevní mikrobiom do pohody, zaměřte se na:

  • potraviny s obsahem vlákniny (luštěniny, ovoce a zelenina);
  • prebiotika a probiotika;
  • přírodní zdroje prospěšných bakterií;
  • zdravé tuky;
  • potraviny s nízkým obsahem sacharidů;
  • omezení spotřeby průmyslově zpracovaných potravin. 

 

Tip: V péči o své zdraví se zaměřte také na správnou funkci lymfatického systému, jehož špatná kondice se rovněž projevuje nejrůznějšími kožními problémy.

 

Jak rozzářit svou pleť zevnitř ven

Až si vybudujete zdravou střevní mikroflóru, zaměřte svou pozornost na mikrobiom kůže, který má na střevní mikrobiom přímou vazbu, a představuje klíč ke zlepšení zdraví a vzhledu pokožky.

 

Jak na to?

Vždy čtěte složení kosmetických produktů: Kosmetika s obsahem SLS s SLES narušuje kožní film. K dalším nevyhovujícím složkám pro pleť patří alkohol, UV filtry či vonné složky. Já osobně provádím veškerá ošetření pleti s kosmetikou Natinuel, která si mě získala pro svůj léčebný charakter a perfektní složení.

 

Nepřehánějte to s čistotou: Ano, čistota je půl zdraví, ale nikdo nemluvil o sterilitě. Přílišná péče může být stejně škodlivá jako ta nedostatečná. Pravidelné čištění samozřejmě patří do základů péče o pleť, ale nikdy by nemělo být příčinou narušení zdravého a vyváženého mikrobiomu. Používejte proto kosmetické produkty, které jsou účinné a šetrné zároveň. 

 

S peelingem buďte opatrné: Probiotické bakterie jsou součástí kožního filmu. Pokud tedy provádíte peeling příliš často, neaplikujete ho správně, nebo jste zvolily nevhodný typ peelingu, můžete narušit svou kožní bariéru. S výběrem vhodného peelingu na domácí péči si nechte poradit od své kosmetičky. Zároveň si můžete dopřát pravidelnou salonní péči v podobě šetrného chemického peelingutermín své návštěvy si rezervujte zde

 

Hlídejte teplotu vody: Při sprchování si nastavte teplotu vody na 25 °C, což je průměrná teplota lidské kůže, která prospívá zdravým kožním bakteriím. Opakovaný pobyt v horké vodě může množství probiotických obránců na povrchu vaší kůže zredukovat.

 

Vyznávejte kosmetický minimalismus: Kožní mikrobiom představuje složité prostředí citlivé na změny, a proto se ho snažte nezatěžovat nepřiměřeným množstvím kosmetických přípravků. Novým trendem v péči o pleť je skinimalismus, tak mu dejte šanci. Na Instagramu katka.beauty jsem pro vás sepsala čtyři kroky, které můžete hned teď začlenit do své pečujicí rutiny, abyste se ke skinimalismu přiblížily. Nezapomeňte mě tam sledovat pro více tipů v oblasti péče o pleť. 

 

Související příspěvky