.

Hormony vs. pleť aneb jak se nezbláznit z každoměsíční hormonální bouře

Hormony vs. pleť

Měnící se nálada, emoce, chutě a kvalita pleti mají společného jmenovatele. Tedy alespoň u žen. Tím jmenovatelem je samozřejmě menstruační cyklus, který nám v kombinaci s rozbouřenou hladinou hormonů hází v průběhu měsíce pod nohy jeden klacek za druhým. Dny prozářené pleti, kterých je jako šafránu, střídají dny nepříjemného pnutí nebo hormonálního akné. V dnešním článku se dozvíte, jak se na pleti projevuje, když se hormony bouří, ale hlavně vám prozradím několik fíglů, díky kterým se s nimi naučíte žít v souladu. 

 

Hvězdami dnešního článku jsou hormony…

…a ne právě v pozitivním slova smyslu. Představte si, že každý den našeho 28denního menstruačního cyklu naplno řídí hormony, jejichž hladina neustále kolísá. Řeč je o:

 •  progesteronu;
 •  estrogenu;
 •  testosteronu;
 •  hormonu nadledvinek DHEA;
 •  lidském růstovém hormonu.

 

Zdaleka nejvíce si s námi pohrávají první tři zmíněné hormony, které mají i největší vliv na to, jak naše pleť vypadá, a tím pádem i na to, jak se v průběhu měsíce (ne)cítíme ve své kůži

 

Progesteron, estrogen a testosteron

Trio stojící za všemi neduhy, které nám v průběhu měsíce brnkají na nervy a testují naši trpělivost. 

 

Z pohledu toho, jak působí na pleť, si můžeme celý 28denní cyklus rozdělit do třech fází, v rámci kterých kolísá hladina těchto třech hlavních ženských hormonů, a mění se jejich poměr. Jaké změny to vyvolává (nejen) na pleti?

 

1. fáze: 1–7 den menstruačního cyklu

První den cyklu je dnem, kdy začíná menstruace. V této fázi jsou hladiny progesteronu, estrogenu a testosteronu nízké. Naše pleť je v tomto období sušší na dotek a matnější na pohled. Můžeme pociťovat i její zvýšenou citlivost. Nízká hladina estrogenu má zase přímý vliv na nižší stimulaci kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. Hladiny estrogenu a testosteronu začínají opět stoupat třetí den cyklu. 

 

Za co vám v tomto období vaše pleť poděkuje?

 • Používejte hydratační krém s obsahem fytoestrogenů, které napodobují účinky estrogenu, a tím pleť rozjasňují a podporují její elasticitu. Bylinné estrogeny se přirozeně nacházejí v semenech, ořeších a kůře některých rostlin. 
 • Dejte si záležet při čištění pleti a občas si dopřejte jemný peeling. Zaměřte se na kosmetiku s obsahem kyseliny hyaluronové.
 • Pleť je v období těsně před menstruací a v jejím průběhu náchylná na sluneční záření, a proto mějte neustále po ruce krém s dostatečně vysokým ochranným faktorem.
 • Přijímejte dostatek tekutin.
 • Zvyšte příjem rostlinných bílkovin. Sáhnout můžete například po hummusu, ořechovém másle nebo sýru eidam.
 • Omezte příjem cukru a soli.

 

Tip: Zjistěte, jak svou pleť správně čistit a dopřát jí péči, jakou skutečně potřebuje.

Hormony vs. pleť: bolestivá menstruace

 

2. fáze: 8–15 den menstruačního cyklu

Kolem 14. dne cyklu dochází u žen k ovulaci. V této fázi se budete cítit zdaleka nejlépe a to díky rostoucí hladině estrogenu a testosteronu, které se dostanou do dokonalé harmonie. Ta způsobí, že vaše pleť bude zářit a vy si budete připadat plná energie. Estrogen má totiž mimo jiné antidepresivní účinky a u žen navozuje pohodu. V tomto období dochází také ke zvýšené cirkulaci krve, která podporuje vstřebávání kosmetických produktů.

 

Za co vám v tomto období vaše pleť poděkuje?

 • Nepolevujte v péči o svou pleť, ale nijak to nepřehánějte. Vyzkoušet můžete například tato jednoduchá pravidla skinimalismu
 • Nepřehánějte to s líčidly a nechte vyniknout svou přirozenou krásu. 
 • Hlídejte si množství konzumovaného cukru a zaměřte se na kvalitu a pestrost své stravy – dobře sestavený jídelníček může ještě více podpořit zářivou pleť.

 

Tip: I s minimem make-upu se můžete cítit sebevědomě. Dopomůže vám k tomu procedura Brow BOMBER, neboli technika úpravy obočí popírající gravitaci.

 

Hormony vs. pleť: zářící pleť
 

 

3. fáze: 16–28 den menstruačního cyklu

Prakticky okamžitě po ovulaci dochází k poklesu estrogenu a testosteronu. Naopak progesteron dosahuje svého vrcholu a ruku v ruce s tím přichází únava a velké chutě k jídlu (hlavně na to nezdravé). Toto období se neblaze projevuje na pleti, která produkuje velké množství kožního mazu, což může vyústit v akné. 

 

Za co vám v tomto období vaše pleť poděkuje?

 • Naslouchejte svému tělu a dopřejte mu odpočinek, který potřebuje. Vyzkoušet můžete například meditaci, která zklidní vaše tělo i mysl. 
 • Snažte se nepropadat lenosti. Choďte na pravidelné procházky, které pravidelně střídejte s cvičením. 
 • Pokud se vám objeví na pleti pupínky, nenípejte je! Svůj aktuální stav tím můžete leda tak zhoršit kvůli možnému šíření bakteriální infekce. 
 • Na pleť aplikujte hloubkově čisticí masku a objednejte se do svého kosmetického salonu na ošetření pleti. V tomto období je zvlášť vhodný chemický peeling, po kterém se opět vyloupnete do krásy
 • Před začátkem nového menstruačního cyklu vás mohou potrápit rozšířené póry. S těmi vám pomůže kosmetika s obsahem kyseliny salicylové, která póry vyčistí a zničí všechny bakterie.

 

Hormony vs. pleť: správné čištění pleti

 

Připadá vám, že celý 28denní menstruační cyklus ovlivňuje vzhled naší pokožky mnohem více, než jste si doposud připouštěly? Nevěšte hlavu! Teď, když už víte, co mají jednotlivé hormony na svědomí, stačí tomu uzpůsobit svou domácí péči

 

Se sestavením domácí péče vám ráda osobně pomohu. V rezervačním systému si stačí vybrat službu „Profesionální konzultace“ a do poznámky připsat důvod vaší návštěvy. 

 

Pokud chcete pro zdraví a krásu své pleti udělat maximum, doporučuji kombinovat domácí péči se salonním ošetřením, které byste si měla dopřát nejméně jednou za měsíc. V takovém případě si v rezervačním systému zvolte službu „Kosmetické ošetření pleti“. Konkrétní proceduru pro vás vybereme v závislosti na vašem typu pleti a jejím aktuálním stavu. Těšíme se na vaši návštěvu!

Související příspěvky