.

Jak alkohol a nezdravé jídlo ovlivňují stav pleti

Jak alkohol a nezdravé jídlo ovlivňují stav pleti

S vánočními svátky a oslavami konce roku se přirozeně pojí setkávání s přáteli a rodinnými příslušníky doprovázené dobrým jídlem a pitím. Věřte ale, že pro vaši pleť toto období až zas tak dobré být nemusí, protože právě přemíra alkoholu a nezdravého jídla značně ovlivňuje její stav

 

Rozhodně vám nechci odepírat zaslouženou sklenku vína, tradiční ochutnávku cukroví nebo snad plný talíř bramborového salátu, na který se už tolik týdnů těšíte. Spíše bych vám chtěla připomenout, proč to s pitím alkoholu a nezdravým jídlem nepřehánět a užívat si všeho, co vám o Vánocích a na Silvestra činí radost, s mírou.

 

Jak se přílišná konzumace alkoholu projevuje na vaší pleti?

Alkohol vám pravděpodobně přidá na dobré náladě, ale na kráse bohužel ne. Problémem samozřejmě není, když si sem tam dáte dvojku vína. Potíž nastává až v momentě, kdy to s alkoholem přeháníte na pravidelné bázi

 

Cévy v pleti se po konzumaci alkoholu rozšiřují, což vede k rychlejšímu průtoku krve, a tedy zčervenání obličeje, které může v ojedinělých případech vyústit v popraskané cévky. Při častém popíjení ztrácí cévy schopnost se stáhnout, a tak může být zčervenání obličeje trvalé. 

 

Vedle toho alkohol pleť dehydratuje a ničí v ní zásoby vitaminu A, který má přímý vliv na pevnost pokožky. Již existující vrásky jsou proto výraznější stejně jako kruhy pod očima. Výjimkou nejsou ani otoky obličeje objevující se jako důsledek dehydratace pokožky

 

Na pozoru byste měly být i v případě, že máte aknózní pleť. Právě alkohol může stav vašeho akné výrazně zhoršit

 

Tip: Jestli nevíte, jak pečovat o aknózní pleť, tak vám doporučuji přečíst si podrobný návod na blog. 

 

Řešení? Popíjejte chytře

Ve víně je možná pravda, ale ve vodě záchrana. Dejte si za cíl proložit každou sklenku alkoholu sklenicí neperlivé čisté vody. Po návratu domů pokračujte v hydrataci zevnitř, ale doplňte i tu zvenku – na pleť aplikujte zvláčňující krém s obsahem aktivních látek. 

 

Dejte si záležet s výběrem alkoholického nápoje. Chápu, že odolat lákavě vypadajícímu koktejlu může být náročné, ale právě ty obsahují velké množství prázdných kalorií, které se promítají nejen na stavu pleti, ale také na tělesné hmotnosti. To stejné platí o vaječném likéru, který mají mnohé ženy neodmyslitelně spjatý právě s obdobím vánočních svátků. Snažte se mu odolat, nebo ho alespoň nepopíjejte ve velkém. 

 

Vliv alkoholu na stav pleti

 

Co se stane, pokud se zřeknete alkoholu?

Pokud se po Novém roce chystáte na očistu svého organismu, ale máte obavy z toho, jestli to bez alkoholu vydržíte, možná vás bude motivovat, jaké efekty s sebou jeho odbourání přináší.

 

Abstinencí (nebo alespoň omezením alkoholu) se viditelně zlepší stav pleti, tělo nebude dehydratované a zaznamenáte rapidní zvýšení kvality spánku, protože tělo již nebude během noci spotřebovávat energii na jeho odbourávání. 

 

Pokud vás trápí nadbytečná kila, omezení alkoholu je tou správnou cestou, jak je shodit. Tělo začne lépe metabolizovat potravu, protože už se nebude muset soustředit na konzumovaný alkohol.

 

Je všeobecně známo, že alkohol při dlouhodobém užívání zhoršuje duševní stav. Pokud se tedy rozhodnete vyřadit ho ze svého jídelníčku, prospěje to i vašemu psychickému stavu.

 

Alkohol ovšem nepatří k jediným hříchům – vzhled pleti je do značné míry odrazem naší stravy.

 

Jak se nezdravý jídelníček promínte na vzhledu vaší pleti?

Pokud budete dlouhodobě konzumovat velké množství jednoduchých cukrů, ultra zpracovaných potravin a potravin s vysokým glykemickým indexem, můžete tím vyvolat dlouhodobé výkyvy krevního cukru a hormonu inzulinu. Příčinou toho dochází ke zvýšení produkce kožního mazu a aktivity androgenů přispívajících ke vzniku akné. Navíc velké množství cukru narušuje elastinová a kolagenová vlákna (o tom, jak kolagen působí na pleť si přečtěte zde) zachovávající pevnost a pružnost pokožky.

 

Řešení? Pohlídejte si příjem kvalitních potravin

Při snaze o hezčí pleť se vyplatí konzumovat potraviny bohaté na vitamin A (oranžové a žluté ovoce se zeleninou), vitamin C (paprika, brokolice, citrusové plody), vitamin E (mrkev, rostlinný olej, ořechy, avokádo, rajčata, mléko, vejce) a omega 3 mastné kyseliny (dýňová semínka, chia semínka)

 

Tip: Dopřejte si vitaminovou terapii, v rámci které dochází k rychlému, jednoduchému a nenáročnému způsobu aplikace vitaminu C ve vysoké koncentraci, jaké nemůžete nikdy docílit pouhou potravou nebo doplňky stravy. 

 

Nicméně do hry zde vstupuje také kvalita spánku, genetika a celkový životní styl, takže veškeré úpravy jídelníčku a případná omezení musí být vždy personalizované

 

Proč se o svátcích přejídáme?

Za vším hledejte rodinné tradice a přítomnost lidí, v jejichž společnosti se cítíte zkrátka dobře. Zvýšený apetit už k období vánočních svátků a silvestrovského veselení tak nějak patří. A právě v kombinaci s alkoholem, který krátkodobě zvyšuje hlad a chutě, se jedná o „vražednou kombinaci“. 

 

V tomto období přestáváme jíst primárně kvůli hladu, ale především pro potěšení. Jídla je všude plno a často právě toho, které si obvykle nedopřáváme. Velký vliv má také tlak přítomných, kteří nás vybízejí k ochutnání všech druhů cukroví a porovnání toho, kdo letos upekl nejlepší vanilkové rohlíčky. 

 

Vliv nezdravého jídelníčku na stav pleti

 

Dejte si do nosu, ale nepřehánějte to

Vytvořte si pro tradiční pochoutky zdravější a méně kalorické verze. Ty si pak s sebou můžete vzít i na návštěvu, kde hrozí, že by žádná zdravější alternativa nebyla k dispozici.

 

Nejezte z nudy. Vždy, než sáhnete po dalším kousku cukroví, zamyslete se nad tím, jestli ho jíte opravdu proto, že máte hlad. Zamezíte tomu, že byste jedli z nudy nebo prostě jen proto, že před vámi něco leží. 

 

Nastavte si limity. I za předpokladu, že se rozhodnete ochutnat tradiční recepty bez úpravy, nastavte si denní limit, který nepřekračujte. 

 

Co si z toho odnést? 

Dobré jídlo k tomuto období patří, ale to neznamená, že se musíte přejídat až k prasknutí. Dopřejte si cokoliv, na co máte chuť, ale všeho s mírou. Pijte dostatek čisté vody, držte se svojí pečujicí rutiny, choďte na procházky a nemějte pocit, že musíte ochutnat vše, co se v rodině uvařilo/upeklo jen proto, že ze všech stran posloucháte větu: „No přece to nevyhodíme“.

 

Pokud se v lednu vrátíte do své běžné rutiny, ale stav vaší pleti nebude nic moc, objednejte se k nám do kosmetického salonu Katka Beauty a společně něco vymyslíme. Buďto si můžete rovnou dopřát profesionální kosmetické ošetření pleti nebo si nechat poradit s výběrem kosmetiky na domácí péči.

Související příspěvky