.

Jak zabránit předčasnému stárnutí pleti?

Jak zabránit předčasnému stárnutí pleti?

Stárnutí je sice přirozenou součástí života, ale to neznamená, že nás ženy od jistého věku nepotěší pochvala na mladistvý vzhled. V dnešním článku se proto zaměříme na hlavní příčiny předčasného stárnutí pleti. Dozvíte se, jak předejít vzniku předčasných vrásek a přidáme i tipy, jak zatočit s těmi, které jste nestihly podchytit

 

Jak naše pleť stárne?

Stárnutí je nevyhnutelnou součástí našeho života, a tak se tento proces přirozeně týká i naší kůže, coby největšího orgánu našeho těla. 

 

Faktory ovlivňující proces stárnutí kůže můžeme rozdělit na vnitřní a vnější. Zatímco některé z nich souvisí s naší genetickou výbavou, a tedy je dokážeme ovlivnit jen stěží, jiné příčiny stárnutí jsou do značné míry odrazem našeho životního stylu. 

 

Vnitřní stárnutí, jinak nazývané fyziologické, reaguje především na pohyb ručiček na biologických hodinách jako i hormonální změny v průběhu života

 

Ovlivnit fyziologické stárnutí můžeme jen omezeně, protože je až ze 30 % podmíněno genetikou, kam spadá i to, s jakým typem pleti se narodíme a jaký je náš etnický původ

 

Například u osob s tmavší pletí jsou známky stárnutí méně výrazné a objevují se později. Je to dané tím, že kůže je přirozeně lépe chráněná před UV zářením, protože obsahuje více melaninu (= barevného pigmentu). 

 

Mezi jednotlivými etnickými skupinami se liší také projevy stárnutí. Zatímco u osob s tmavou pletí se stárnutí projevuje hlubokými vráskami v nosoretní oblasti, u světlého typu se objevují spíše jemné linky a vrásky kolem očí a koutků úst.

 

Z hlediska typu pleti se vrásky tvoří dříve osobám se suchou pokožkou než těm s mastnou pletí.

 

A jak je to tedy s vnějším stárnutím?

 

Hlavní příčiny předčasného stárnutí pleti

Vnější stárnutí už dokážeme ovlivnit více, protože je výsledkem působení vlivů zevního prostředí. Jakých konkrétně?

 

 • Ultrafialového záření;
 • smogu;
 • kouření;
 • alkoholu;
 • nevyváženého jídelníčku;
 • nadmíry stresu;
 • nedostatku odpočinku a spánku;
 • dehydratace.

 

Vaše kůže bude kvůli všem těmto vlivům stárnout rychleji, než by tomu bylo přirozeně, a tak se může klidně stát, že vám lidé začnou tipovat více, než vám ve skutečnosti je. Jak tomu předejít?

 

Jak svou pokožku chránit proti předčasnému stárnutí?

1. Chraňte svou pleť před UV zářením

Věděly jste, že až 90 % viditelných známek stárnutí vzniká v důsledku působení UV záření? Důvodem je, že ultrafialové záření způsobuje rozklad vláken kolagenu a elastinu, jejichž množství přímo ovlivňuje pevnost a pružnost pokožky. Jejich snižující se počet proto vede k ochabování kůže a tvorbě vrásek

 

Chránit se proti nežádoucím účinkům UV záření by mělo být vaší prioritou číslo jedna! Opalovací krém používejte denně bez ohledu na počasí a roční dobu

 

My vám doporučujeme Protector od Natinuel. Tento multifunkční opalovací krém na obličej s SPF 50 nabízí nejvyšší možnou úroveň ochrany před UVA i UVB zářením

 

Protector je vhodný k péči o každý typ pleti, a tedy i tu nejcitlivější a nejjemnější, které jsou náchylné ke vzniku pigmentových skvrn. Pravidelným používáním budete rovněž přispívat k posílené své kožní bariéry. 

 

Protector & Cromage od Natinuel

 

2. Přestaňte kouřit 

Chemické látky obsažené v tabákovém kouři způsobují předčasné stárnutí kůže, protože v těle vyvolávají uvolňování volných radikálů, které poškozují strukturu buněk v naší DNA

 

Pokud je volných radikálů v těle příliš, antioxidanty nestačí neutralizovat jejich činnost, a tím dochází k oxidačnímu stresu. Je proto vhodné, abyste svému tělu průběžně dodávaly antioxidanty formou potravinových doplňků jako i prostřednictvím kosmetiky

 

K významným antioxidantům patří například vitaminy A, B6, C, E a minerální látky jako zinek a selen

 

3. Omezte alkohol

Alkohol vám pravděpodobně přidá na dobré náladě, ale na kráse bohužel ne. Problémem samozřejmě není, když si sem tam dáte dvojku vína. Potíž nastává až v momentě, kdy to s alkoholem pravidelně přeháníte. 

 

Po konzumaci alkoholu se vám rozšíří cévy v pokožce, což vede k rychlejšímu průtoku krve, a tedy zčervenání obličeje. V ojedinělých případech vám mohou cévky dokonce popraskat. Při častém popíjení ztrácí cévy schopnost se stáhnout, a tak může být zčervenání obličeje trvalé. 

 

Vedle toho alkohol pleť dehydratuje a ničí v ní zásoby vitaminu A, který má přímý vliv na pevnost pokožky. Již existující vrásky jsou proto výraznější stejně jako kruhy pod očima. Výjimkou nejsou ani otoky obličeje objevující se jako důsledek dehydratace pokožky. 

 

4. Zásobujte své tělo dostatkem vody

Množství vody v pokožce a škáře čítá okolo 80 % celkového obsahu kůže, a tak je zřejmé, že voda je pro kůži zcela esenciální. 

 

Zatímco optimálně hydratovaná pokožka je přirozeně hladká, šťavnatá a zářivá, pokožka postrádající vodu je dehydratovaná, a tedy neplní funkci ochranné bariéry, pomaleji se regeneruje, ztrácí svůj přirozený jas a začíná se olupovat. To vše vede k předčasnému stárnutí pokožky. 

 

Jak zabránit dehydrataci jsme pro vás popsali v článku: Dehydratace aneb když má pleť žízeň.

 

Je vaše pokožka dehydratovaná? Absolvujte u nás kosmetickou kúru Hydra Intensity, která:

 • hloubkově hydratuje;
 • zabraňuje vypařování vody z kůže;
 • přispívá k vyhlazení vrásek, které vznikly v důsledku dehydratace;
 • přispívá k zachování přirozeného ochranného filmu na pokožce;
 • uvolňuje nečistoty usazené na pleti;
 • pleť projasňuje a zvyšuje její pevnost;
 • pokožku zanechává hebkou na dotek.

 

Kosmetické ošetření pleti na míru + Fototerapie
Kosmetické ošetření pleti na míru + Fototerapie

 

5. Pravidelně navštěvujte kosmetický salon

Ve chvíli, kdy už na vaší pleti začne být patrná ztráta pevnosti, pružnosti a začnou se na ní objevovat hluboké vrásky, je pozdě

 

Samozřejmě nikdy není pozdě začít s kvalitní profesionální péčí, ale když na kosmetiku začnete chodit již kolem 25. roku, kdy pleť začíná viditelně stárnout, pravidelná kosmetická ošetření pro vás budou skvělou prevencí a prostředkem, jak celý proces stárnutí zpomalit

 

Neexistuje žádná univerzální kosmetika, protože v našem kosmetickém salonu Katka Beauty vybíráme ošetření/kúru na základě diagnostiky pleti a přihlížíme také k časovým a finančním možnostem konkrétní klientky jako i individuálně nastaveným cílům.

 

Při kosmetickém ošetření pleti si u nás můžete rovnou nechat poskládat pečujicí rutinu na míru tak, aby obsahovala produkty na čištění, odličování, hydrataci a fotoprotekci. Tedy vše, co budete ke každodenní péči o svou pleť skutečně potřebovat. Podívejte se, jak může taková dobře poskládaná kosmetická rutinu vypadat.

 

Kosmetický salon Katka Beauty

 

Mimo výše zmíněné vám doporučujeme omezit pobyt ve znečištěných prostorách, zbytečně se nestresovat, dostatečně odpočívat a dodržovat principy spánkové hygieny. Další tipy, jak co nejlépe pečovat o svou pleť a jak co nejefektivněji řešit  konkrétní problematiku pokožky, najdete na našem Instagramu.

 

A co dělat s existujícími vráskami?

Možností se vám nabízí hned několik, ale nejlepší vždy bude, když si od nás necháte poradit. Díky důkladné diagnostice pro vás můžeme vybrat ošetření vyhovující současné kondici vaší pokožky. 

 

Jakou omlazující kúru, nebo typ ošetření pro vás pravděpodobně vybereme?

 

 • Fototerapii, konkrétně pak červené světlo, které navrací pokožce elasticitu a minimalizuje viditelnost vrásek.

 

 • Radiofrekvenční lifting obličeje, což je pokroková technologie, při které se pomocí certifikovaného přístroje vysílají do pokožky speciální radiofrekvenční pulzy stimulující produkci vlastního kolagenu a elastinu hluboko v pokožce.

 

 • Mandlové ošetření s kyselinou mandlovou, která je v oblasti reaktivace stárnoucí kůže jasným favoritem. Pokožka je prakticky ihned po proceduře projasněná, zklidněná a sjednocená.

 

 • Mezoterapii, tedy miniinvazivní ošetření, které podporuje tvorbu kolagenu i elastinu a spouští omlazující procesy vycházející ze schopnosti samoobnovy pokožky.

 

Mezoterapie, Mikrojehličkování

 

Pokud je vaším aktuálním cílem minimalizovat viditelnost vrásek, měly byste řešení této problematiky přizpůsobit svou pečujicí rutinu – samozřejmě opět až po konzultaci s námi. Vybereme pro vás kosmetické produkty, které podpoří účinek kosmetických ošetření a přiblíží vás k vytouženému cíli

 

Kosmetika na domácí péči od značky Natinuel

Související příspěvky