.

Dehydratace aneb když má pleť žízeň

Hydratace pokožky

Dehydratace je způsobena narušením vrchní vrstvy kůže a jedná se o dočasný stav kteréhokoliv typu pleti, který postrádá vodu. Tato problematika je zvláště aktuální v letních měsících, kdy se zvyšuje náš denní výdej vody a ve velké míře se vystavujeme UV záření. V dnešním článku si proto povíme, jak poznat, že je právě vaše pleť dehydratovaná, jakým způsobem tuto problematiku úspěšně řešit a v budoucnu tomuto stavu zcela předejít.

 

Projevy dehydratované pleti

Málo hydratovaná pleť způsobuje pocity pnutí, citlivosti a nepohodlí (zvláště po koupání či sprchování). Na dotek může být hrubší a na pohled zašedlá

 

Pokožka postrádající vodu neplní funkci ochranné bariéry, pomaleji se regeneruje, ztrácí svůj přirozený jas a začíná se olupovat. To vše vede k předčasnému stárnutí pleti.

 

Je tedy zřejmé, že ačkoli je dehydratace stavem dočasným, může být velmi nepříjemná.

 

Příčiny dehydratace pleti

    • Environmentální faktory – UV záření, chlad, vítr, znečištění apod.
    • Vnější vlivy – alkohol, tabákové výrobky
    • Psychické zdraví – stres, chronická únava
    • Probíhající nemoc a užívání léků
    • Nedostačující péče o pleť
    • Dráždivá kosmetika 
    • Nedostatečný příjem tekutin
    • Koupání ve slané a chlorované vodě
    • Častý pobyt v klimatizovaných či vytápěných prostorách

 

Je vaše pleť dobře hydratovaná?

Proveďte rychlý test, díky kterému to bezpečně poznáte. Stáhněte si kůži na obličeji dvěma prsty a po chvilce stažení uvolněte. Poté se zaměřte na to, jak rychle se vrátí do původního stavu. 

 

Pokožka se rychle uvolnila? Pravděpodobně je dobře hydratovaná

 

Máte pocit, že se do původního stavu vrací příliš dlouho? Dost možná je dehydratovaná.

 

Dehydratovaná vs. suchá pleť

Ačkoliv jsou příznaky suché a dehydratované pokožky velmi podobné, nesmíme je zaměňovat, protože se jedná o dva různé problémy. Zatímco suchá pleť netvoří dostatek mazu a postrádá lipidy, té dehydratované chybí voda. Znamená to tedy, že dehydratace může ovlivnit všechny typy pleti (smíšenou, mastnou, normální, suchou). 

 

Bojujte s dehydratací pleti a předcházejte jí

Upravte svou kosmetickou rutinu

  • O svou pleť pečujte s přípravky, které mají vhodné pH a obsahují hydratační složky jako například kyselinu hyaluronovou. 
  • Používejte pleťový krém na vodní bázi, který zajistí hydrataci povrchové vrstvy pleti a její ochranu. 
  • Přípravky s obsahem kyselinek používejte pouze v rámci večerní péče o pleť.
  • Při čištění zohledněte, jestli jste se daný den opalovaly nebo koupaly ve slané případně chlorované vodě. Pleť odličujte a čistěte nedráždivými přípravky, a tedy bez obsahu alkoholu, sulfátů, parabenů a dalších potenciálně škodlivých látek.
  • Svou rutinu uzpůsobte své práci. Je obrovský rozdíl mezi tím, jestli pracujete ve vnitřních prostorách, které jsou ještě navíc klimatizované, nebo většinu svého dne trávíte venku. 

 

Pozorujte co vaší pleti dělá dobře a kdybyste si náhodou nevěděly rady, jsme tu pro vás. Sestavíme vám rutinu zohledňující současnou kondici pleti jako i aktuální roční dobu.

 

Jak by skutečně měla vypadat vaše letní péče o pleť se dozvíte v našem článku na blogu.

 

Zajděte si na salonní ošetření

Salonní ošetření představuje první pomoc při dehydrataci a zároveň je skvělou prevencí. Vyzkoušet můžete například Carboxy terapii coby revoluční ošetření pro každý typ pleti. Znatelných a déletrvajících výsledků se dočkáte již po prvním ošetření a to zvláště v případě, že máte pleť jemnou, křehkou či tenkou. 

 

Zajímá vás, jak takové ošetření zahrnující masáž obličeje, šíje a dekoltu probíhá u nás v salonu? Mrkněte na video!

 

Klientka v průběhu kosmetického ošetření pleti
Klientka v průběhu kosmetického ošetření pleti

 

Dodržujte pitný režim

Voda tvoří přibližně 65 % celkové hmotnosti člověka a je nenahraditelná pro všechny životní funkce. Velmi často se doporučuje vypít 2 litry tekutin denně, ale ve skutečnosti pro vás takové množství nemusí být vůbec optimální. 

 

Podle všeobecného doporučení je vhodné vypít 20–40 ml čisté vody na kg tělesné hmotnosti. Musíte ovšem vzít v úvahu váš celkový příjem a výdej vody za den. Například až 2,5 litru vody denně ztratíte vylučováním a pocením. Výdej pak dále roste při zvýšené fyzické aktivitě, za teplého počasí nebo v případě nemoci. 

 

I za předpokladu, že se vám daří dodržovat pitný režim, nikdy nepijte velké množství vody naráz. Tělo by ji nedokázalo využít a velká část by vaším tělem pouze protekla. Vodu je vhodné popíjet v pravidelných intervalech a ne až v momentě, kdy pocítíte žízeň. 

 

Žíznivá pleť je jen jedním z ukazatelů dehydratace organismu. K dalším projevům patří časté bolesti hlavy, zhoršená paměť, bušení srdce, nesoustředěnost či závratě. 

 

Jestli přijímáte dostatek vody poznáte vždy jednoduše podle barvy své moči. Ta by měla být čirá až lehce nažloutlá.

 

Tip na závěr

Voda se odpařuje rychleji ve vytápěných a klimatizovaných místnostech. Snažte se proto pobyt v takových prostorách omezit na minimum. Pokud takovou možnost nemáte, mějte vždy po ruce hydratační mlhu, která vás příjemně osvěží a dodá pleti pořádnou dávku hydratace.

 

Související příspěvky